NEW HAMPSHIRE THEATRE AWARDS

2017

BEST PRODUCTION [Youth Division] – Disney’s The Little Mermaid
BEST ACTRESS [Youth Division] – Lillie Ellars as Ariel (Disney’s The Little Mermaid)
BEST SUPPORTING ACTRESS [Youth Division] – Gabriella Silva as Ursula (Disney’s The Little Mermaid)
BEST SUPPORTING ACTOR [Youth Division] – Alex Nick as Scuttle (Disney’s The Little Mermaid)
BEST SOUND DESIGN [Community Division] – Rich Loomer (Disney’s The Little Mermaid)
BEST LIGHTING DESIGN [Community Division] – Norm St. Germain & Keith Weirich (Disney’s The Little Mermaid)
BEST COSTUME DESIGN [Community Division] – Maggie Mahony (Disney’s The Little Mermaid)
BEST MUSICAL DIRECTOR [Community Division] – Henry Kopczynskie III (Disney’s The Little Mermaid)
BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Valerie Psoinos Nelson (Disney’s The Little Mermaid)
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Keith Weirich (Disney’s The Little Mermaid)

2016

BEST PRODUCTION [Youth Division] – Chicago
BEST ACTRESS [Youth Division] – Gracie Kontak as Velma (Chicago)
BEST SOUND DESIGN [Community Division] – Rich Loomer (Chicago)
BEST COSTUME DESIGN [Community Division] – Alex Homola (Chicago)
BEST MUSICAL DIRECTOR [Community Division] – Henry Kopczynskie III (Chicago)
BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Valerie Psoinos Nelson (Chicago)
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Keith Weirich (Chicago)

2015

BEST PRODUCTION [Youth Division] – The Addams Family
BEST PRODUCTION – MUSICAL [Community Division] – Spring Awakening
BEST ACTRESS [Youth Division] – Christina Higginson as Morticia (The Addams Family)
BEST ACTOR [Youth Division] – Brandon Feliciano as Gomez (The Addams Family)
BEST SUPPORTING ACTRESS [Youth Division] – Katherine Towle as Wednesday (The Addams Family)
BEST SUPPORTING ACTOR [Youth Division] – Tyler Shore as Fester (The Addams Family)
BEST SUPPORTING ACTOR [Community Division] – Alex Giggey as Moritz (Spring Awakening)
BEST SCENIC DESIGN [Community Division] – Dan Koehler & Keith Weirich (Disney’s Tarzan)
BEST SOUND DESIGN [Community Division] – Rich Loomer (The Addams Family)
BEST LIGHTING DESIGN [Community Division] – Norm St. Germain & Keith Weirich (Spring Awakening)
BEST COSTUME DESIGN [Community Division] – Maggie Mahony (The Addams Family)
BEST MUSICAL DIRECTOR [Community Division] – Henry Kopczynskie III (The Addams Family)
BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Valerie Psoinos Nelson (Spring Awakening)
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Keith Weirich (The Addams Family)

2014

BEST PRODUCTION [Youth Division] – Shrek – The Musical
BEST SUPPORTING ACTRESS [Youth Division] – Elsa Keefe as Little Red Ridinghood (Into the Woods)
BEST SUPPORTING ACTOR [Youth Division] – Mac Galinson as Donkey (Shrek – The Musical)
BEST ORIGINAL PLAYWRIGHT [Community Division] – Michael Shawn O’Keefe & Keith Weirich (Alice in Wonderland)

2013

BEST PRODUCTION [Youth Division] – Noises Off
BEST SUPPORTING ACTRESS [Youth Division] – Becky Klein as Eponine (Les Miserables)
BEST SUPPORTING ACTOR [Youth Division] – Danny Shea as Thenardier (Les Miserables)
CHILDREN’S AND YOUTH THEATRE AWARD [Special Award] – Keith Weirich

2012

BEST PRODUCTION [Youth Division] – The Dinosaur Musical
BEST ACTOR [Youth Division] – Taylor Morrow as Quincy (The Dinosaur Musical)
BEST SUPPORTING ACTRESS [Youth Division] – Megan Dwinell as Gertrude (Seussical)
BEST SUPPORTING ACTOR [Youth Division] – Nathan Schwartzberg as Mayor (Seussical)
BEST COSTUME DESIGN [Community Division] – Allison Szklarz (The Dinosaur Musical)
BEST SOUND DESIGN [Community Division] – Rich Loomer (The Dinosaur Musical)
BEST LIGHTING DESIGN [Community Division] – Norm St. Germain, Jeremy Robarge & Keith Weirich (The Dinosaur Musical)
BEST MUSIC DIRECTOR [Community Division] – Judy Hayward (The Dinosaur Musical)
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Keith Weirich (The Dinosaur Musical)

2011

BEST PRODUCTION [Youth Division] – The Wedding Singer
BEST ACTOR [Youth Division] – Daniel Schwartzberg as Evan (13, The Musical)
BEST SUPPORTING ACTRESS [Youth Division] – Alyssa Dumas as Holly (The Wedding Singer)
BEST SUPPORTING ACTOR [Youth Division] – Andrew Barret Cox as George (The Wedding Singer)
BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Valerie Psoinos (The Wedding Singer)

2009

BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Valerie Psoinos (Peter Pan)

2008

BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Timothy L’Ecuyer (Urinetown, The Musical)

2007

GENERAL EXCELLENCE AWARD [Community Division] – Peacock Players

2006

BEST COMMUNITY THEATRE [Community Division] – Peacock Players

2005

BEST YOUTH THEATRE – Peacock Players
BEST ACTRESS IN A MUSICAL [Community Division] – Alexandra Socha (Just So)
BEST SUPPORTING ACTRESS IN  A MUSICAL [Community Division] – Lindsay Devino (Just So)
BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Bethany Cassidy (Just So)

2004

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL [Community Division] – Lindsay Devino (Into the Woods)
BEST CHOREOGRAPHER [Community Division] – Tina Cassidy (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat)
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Scott Severance (Into the Woods)

2003

BEST YOUTH THEATRE – Peacock Players
BEST MUSICAL [Community Division] – Les Miserables: School Edition
BEST COSTUME DESIGN [Community Division] – Allison Szklarz (Les Miserables: School Edition)
BEST SCENIC DESIGN [Community Division] – Cheryl Thompson (Les Miserables: School Edition)
BEST LIGHTING DESIGN [Community Division] – Craig Brennan (Les Miserables: School Edition)
BEST DIRECTOR OF A MUSICAL [Community Division] – Scott Severance (Les Miserables: School Edition)

NewEnglandTheatreConference (1)

NEW ENGLAND THEATRE CONFERENCE AWARD

2007 Regional Award For Outstanding Achievement in the American Theatre – Peacock Players